WSPIERAMY

EKO
NGO

LOŻA WARMIŃSKO-MAZURSKA BCC

Teatr przy medycznym stoliku

MEDYK
Podopieczni warsztatów terapii zajęciowej przenieśli się w baśniowy świat smoków. A wszystko za sprawą przedstawienia „Sceny z życia smoków”, przygotowanego przez uczniów kierunku Terapeuta Zajęciowy w Szkole Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie.

Przygotowanie do zawodu terapeuty poprzez… udział w przedstawieniu? To możliwe, a najlepszym tego dowodem jest spektakl „Sceny z życia smoków”, który został zaprezentowany podopiecznym warsztatów terapii zajęciowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olsztynie. Przedstawienie było podsumowaniem zajęć teatroterapii w olsztyńskim „Medyku”.

„Przedstawienie zostało przygotowane w ramach projektu „Medyk początkiem Twojej kariery zawodowej”, który ma na celu przygotowanie terapeutów do przyszłej pracy i uzbrojenie ich w kompetencje takie dodatkowe, aby łatwiej im było potem na rynku pracy odnaleźć się w zawodzie” - mówi Aleksandra Salczyńska, nauczycieli terapii zajęciowej w Szkole Policealnej im. prof. Zbigniew Religi w Olsztynie.

„Sceny z życia smoków” to współczesna baśń z dużą dozą humoru. Wybrana została nieprzypadkowo. Ma uczyć wiary we własne możliwości i tego, że mimo różnic charakteru czy wyglądu, każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Przyczyniają się do tego postacie pojawiające się w przedstawieniu i historia, o której opowiada. „To historia o spotkaniu trzech różnych smoków – jednego młodego, jednego takiego styranego można powiedzieć życiem, jednego takiego smoka artysty, o Żabie i o takiej dziwnej postaci, trochę nierealistycznej, jaką jest Makrauchenia. Mają wspólne przygody, docierają się razem, na początku nie bardzo ze sobą potrafią się dogadać, ale później jakoś, jakoś nawet stają się można powiedzieć w pewnym sensie rodziną” - mówi Marcin Kiszkul, aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i reżyser spektaklu.

Spektakl został zrealizowany w formie teatru stolikowego. Uczniowie występujący w przedstawieniu odgrywali role mocno zróżnicowane, dzięki którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie i utożsamić się z daną postacią. Teatr przy stoliku jest teatrem mocno oddziałującym na wyobraźnię, nie tylko widzów, ale i samych aktorów. Aktorów, dla których to bardzo często debiut, jednak bardzo ważny, bo przygotowujący do tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód terapeuty.