WSPIERAMY

EKO
NGO

LOŻA WARMIŃSKO-MAZURSKA BCC

Stypendia z 1%

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
Wspieranie uzdolnionej młodzieży z obszarów wiejskich to jedno z zadań Stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki. Za nami rozdanie stypendiów m.in. pochodzących z 1% podatku od osób fizycznych.

Fundacja Rozwoju Regionu Łukta od 21 lat prowadzi Fundusz Stypendialny „Równe Szanse”. Program skierowany jest do zdolnej młodzieży i studentów o nienajlepszej sytuacji materialnej. W tym roku wybrano 60 osób. Roczne stypendium wynosi 2 tysiące złotych w przypadku ucznia i 2700 złotych w przypadku studenta. „Stypendia dostają młodzi ludzie, żeby pomóc im w kontynuowaniu lub podjęciu nauki. Sytuacja materialna jest dość trudna tych rodzin i bardzo często właśnie pomoc stypendialna jest bardzo ważna i umożliwia kontynuowanie lub podjęcie nauki przez tych młodych ludzi” – podkreśla Wanda Łaszkowska, prezes Fundacji Rozwoju Regionu Łukta.

Jednym z darczyńców jest Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki, które wspiera inicjatywę poprzez przekazanie zebranych funduszy pochodzących z 1% podatku od osób fizycznych. „Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki jest organizacją użytku publicznego. Od samego początku przyświeca nam jeden cel, aby wesprzeć zdolną młodzież z obszarów wiejskich. Rocznie udaje nam się uzbierać około 5 tysięcy złotych. Całkowitą kwotę, którą uda nam się uzbierać, przekazujemy właśnie na program Równe Szanse” – informuje Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki.

Fundacja ściśle współpracuje również z gminami partnerskimi, które co roku przekazują jej środki ze swoich budżetów, a następnie organizują konkursy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży. „Razem siebie możemy wspierać, razem widzimy, jaka młodzież jest na terenie całego naszego związku. No i radość tych młodych osób jeśli otrzymają takie stypendium, też jest bezcenna” – mówi Piotr Zwaliński, wójt gminy Dąbrówno.

Stypendia otrzymali uczniowie i studenci z gmin: Dąbrówno, Gietrzwałd, Łukta, Miłomłyn, Morąg i Ostróda. Dla każdego z nich to ogromna szansa na dalszy rozwój. „Jest to bardzo duża pomoc, pomimo że to może nie jest jakaś naprawdę bardzo duża kwota, to jest to takim dużym wsparciem np. w kwestii dojazdu na uczelnię dla mnie, więc z tych pieniędzy najczęściej pokrywam właśnie koszty biletów, ale dodatkowo też bardzo często wydaję na jakieś książki” – mówi Jakub Czubak, stypendysta z gminy Ostróda. „Jest to przede wszystkim bardzo duża pomoc dla mnie finansowa. Mogę odciążyć w ten sposób rodzinę” – dodaje Natalia Kowalczyk z gminy Miłomłyn.

Stypendium z 1% pokazuje, że wystarczy niewiele, żeby stworzyć coś wyjątkowego i zapewnić zdolnej młodzieży lepszą przyszłość.