WSPIERAMY

EKO
NGO

LOŻA WARMIŃSKO-MAZURSKA BCC

Przystosowanie do pracy w bibliotece

WYJĄTKOWE SERCE
Amelia i Ania to uczennice olsztyńskiego Zespołu Placówek Edukacyjnych, realizujące praktyki wspomagane w zawodzie pomocy bibliotecznej w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Olsztyński Zespół Placówek Edukacyjnych zapewnia swoim uczniom nie tylko edukację, ale również szansę przygotowania do pracy. Działająca przy ZPE Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 2 w Olsztynie od kilku lat realizuje tzw. praktyki wspomagane. Są one w pełni dostosowane do możliwości, potrzeb i zainteresowań uczniów. Obecnie prowadzone są w 3 miejscach: w Zakładzie Aktywności Zawodowej, w obiektach gastronomicznych Fundacji ŻAK Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego oraz w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

W tej ostatniej odbywają się praktyki, które pozwalają na poznanie specyfiki pracy na stanowisku pomoc biblioteczna. „Mierzą się z prawdziwym zakładem pracy, z takimi rzeczywistymi aktywnościami zawodowymi. Mają w bibliotece kontakt z czytelnikami, czyli też ta cała sfera umiejętności społecznych. Zachowania, przestrzegania regulaminu pracy, ale również wiele użytecznych rzeczy” – mówi o zaletach praktyk Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

W praktykach w bibliotece biorą udział dwie uczennice: Amelia i Ania. Stale czuwa nad nimi nauczyciel w roli trenera pracy. To niezwykle ważna rola, ponieważ zapewnia praktykantkom wsparcie, motywację, a także pomoc, tak by jak najlepiej pomóc im rozwinąć nowe umiejętności oraz relacje społeczne w miejscu pracy. „Tak naprawdę to jest ogromne doświadczenie i radość z bycia trenerem pracy. Wspieraniem tych osób, dodawaniem tym osobom odwagi, motywacji do działania, też dodawaniem tak naprawdę wiary we własne możliwości” – przekonuje Joanna Mrugała ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 2 ZPE w Olsztynie.

Amelia i Ania jako praktykantki w zawodzie pomoc biblioteczna mają jasno sprecyzowane obowiązki. Do ich zadań należy między innymi równanie książek na półkach, włączanie ich w szereg, alfabetyczne porządkowanie, okładanie, czy pomoc w tzw. selekcji książek. Oprócz tego uczennice pomagają w tworzeniu dekoracji okolicznościowych, a także mają kontakt z czytelnikami. Dzięki współpracy z biblioteką, Ania i Amelia przygotowały również teatrzyk kamishibai z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika. „Raz w tygodniu przychodzą do nas. Są to bardzo miłe spotkania. Często siadamy i rozmawiamy, nawet przy herbacie, o różnych takich sprawach bibliotecznych, tłumaczymy różne rzeczy. Myślę, że ta współpraca jest bardzo miła. Ania i Amelia są bardzo fajne. Bardzo bystre dziewczyny, także miło nam je tutaj gościć” – podkreśla Anna Kołak, kierownik Filii nr 5 MBP w Olsztynie.

Praktyki wspomagane są niezwykle ważne dla wszystkich uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych. To szansa na wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych relacji społecznych oraz przede wszystkim – na przygotowanie do czynności zawodowych.